Wlewając resztę przegotowanej wody do szklanki można czasem zauważyć jasne zanieczyszczenia osiadające na dnie. Są to minerały – najczęściej węglan wapnia i siarczan magnezu – znajdujące się w cieczy w wielu polskich domach. Picie takiej wody jest w pełni bezpieczne, w niewielkim stopniu przyczynia się nawet do spełnienia zapotrzebowania na wapń i magnez w codziennej diecie. Jednakże twardość ma szereg innych negatywnych wpływów, dlatego większość osób marzy o tym, aby się jej pozbyć. W tym celu instaluje się specjalne zmiękczacze. W dzisiejszym wpisie przedstawimy jaki filtr do wody z kamieniem sprawdzi się najlepiej i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.
Dlaczego warto zainwestować w filtr do twardej wody?
Dla niektórych osób zakup filtra do twardej wody może wydawać się nieco zbędnym wydatkiem. W rzeczywistości jest to jednak inwestycja, dzięki której można zaoszczędzić, chociażby na naprawie i wymianie sprzętu codziennego użytku. Dzieje się tak, ponieważ twarda woda ma destrukcyjny wpływ na armaturę, instalację wodną i urządzenia takie jak zmywarka czy pralka. Przedwczesnej eksploatacji i konieczności częstych napraw, czy wymiany części winien jest osad – dokładnie ten sam, który można zaobserwować we wspomnianej wcześniej szklance. Minerały osadzają się na rurach i urządzeniach tworząc kamień kotłowy, w efekcie czego zmniejsza się przepływ wody i dochodzi do uszkodzeń.
Kamień kotłowy, choć niezaprzeczalnie uciążliwy, nie jest jedynym powodem, dla którego warto zastanowić się nad zmiękczaczem. Twarda woda wpływa także negatywnie na wydajność detergentów. Minerały w wodzie reagują z mydłami, tworząc osady, przez co trzeba często zużyć większą ilość środków w celu efektywnego doczyszczenia tkanin czy naczyń. Oprócz kwestii pieniężnych twarda woda wpływa także na estetykę. Kamień kotłowy przylegający do kranów wygląda brudno, a częste usuwanie go może być nużące. Na wannach czy prysznicach często powstaje także brzydki osad mydlany, który tworzy się w wyniku reakcji mydła z minerałami. Osadza się na nim m.in. brud, martwy naskórek, pleśń czy bakterie. Co więcej, ma on tendencję do gromadzenia się, a im dłużej się nadbudowuje, tym trudniej go usunąć.
Stosując zmiękczacz do twardej wody można więc zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także i czas spędzony na usilnym szorowaniu elementów wyposażenia kuchni czy łazienki.
Woda z kamieniem – jaki filtr jest dostępny na rynku?
Metod na zmiękczanie cieczy jest dość sporo, odpowiedź na pytanie “jaki filtr do twardej wody?” nie będzie więc jednoznaczna w każdym przypadku. Wybór powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji, poziomu twardości oraz stopnia zanieczyszczeń. Warto więc zapoznać się z najczęściej stosowanymi obecnie wariantami.
Zmiękczacze jonowe
Kiedy pada pytanie “jaki filtr do zmiękczania wody” jest duże prawdopodobieństwo, że odpowiedzią będzie właśnie ten rodzaj filtru. Dzieje się tak, ponieważ zmiękczacz jonowy, obecnie cieszy się największą popularnością wśród tego typu urządzeń. W większości z nich twarda woda przechodzi przez zbiornik zawierający żywice, które „łapią” jony wapnia i magnezu i „zastępują” je jonami sodu lub potasu. Efektem tej wymiany jest miękka woda. Zmiękczacze jonowe charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością. Niestety wymagają one regularnej regeneracji za pomocą soli, co może narażać na dodatkowe koszty.
Filtry odwróconej osmozy
Filtry odwróconej osmozy są bardziej zaawansowanymi systemami filtracji wody, które usuwają nie tylko jony wapnia i magnezu, ale także wiele innych zanieczyszczeń. Używając ich można pozbyć się nie tylko twardej wody, ale także pestycydów, metali ciężkich, bakterii i wirusów. W systemie odwróconej osmozy, ciecz jest zmuszona do przejścia pod ciśnieniem przez cienką membranę, która jest na tyle mała, aby przepuszczać jedynie cząsteczki wody. W efekcie większość zanieczyszczeń jest zatrzymywana i usuwana z systemu. Filtry odwróconej osmozy są bardzo skuteczne, ale mogą być drogie w zakupie i eksploatacji, a także zużywają więcej wody niż inne typy.
Filtry magnetyczne
Filtry magnetyczne to kolejne rozwiązanie, zupełnie inne niż te poprzednie. Zamiast usuwać jony wapnia i magnezu, zmieniają one ich strukturę tak, aby nie były one w stanie tworzyć osadów kamienia. Woda przechodzi przez pole magnetyczne, które powoduje, że jony wapnia i magnezu tworzą stabilne kryształy, które nie przylegają do powierzchni rur i urządzeń. Dużą zaletą filtrów magnetycznych jest to, że są łatwe w instalacji i nie wymagają konserwacji. Ich skuteczność jest natomiast kwestionowana, dlatego mogą okazać się nie być odpowiednie dla wszystkich rodzajów twardości wody.
Jaki filtr przed zmiękczaczem?
Być może niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale zakup samego zmiękczacza to jeszcze nie wszystko. Trzeba zapewnić mu jeszcze ochronę przed przedostaniem się do niego cząstek stałych, które mogłyby doprowadzić do awarii sprzętu. Tak więc trzeba zadać sobie jeszcze pytanie “jaki filtr wybrać przed zmiękczaczem wody”. W tym przypadku słuszną odpowiedzią będzie filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Obecnie na rynku dostępne są ich różne rodzaje m.in. piankowe, sznurkowe czy siatkowe.
Niezależnie od wyboru, wszystkie wyżej wymienione propozycje zarówno filtry do zmiękczania wody, jak i narurowe muszą być regularnie sprawdzane, konserwowane i wymieniane. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić ich skuteczność. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na koszty utrzymania i dostępność serwisu oraz montażu. Dobrze jest też zwrócić się o pomoc do fachowca, który będzie umiał doskonale dobrać odpowiednie urządzenie.