Oszczędność miejsca jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla osób mających do dyspozycji nieduży metraż. Często niestety łączy się ona z koniecznością rezygnacji z wielu urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Systemy uzdatniania wody są bardzo ważną częścią wyposażenia domu w przypadku, kiedy ta odprowadzana przez wodociągi nie spełnia wymagań domowników. Niestety często ich instalacja w przypadku małych przestrzeni okazuje się problematyczna. Wobec tego, jaki filtr do wody sprawdzi się w mieszkaniu? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Zmiękczanie wody
Prawnie ustalone normy określają dopuszczalną twardość wody. Trzeba jednak zauważyć, że zawarte w nich granice są dość szerokie. Z tego powodu nawet gołym okiem widać pozostałości po wodzie w postaci białego osadu – kamienia. Osadza się on na armaturze i w urządzeniach codziennego użytku, takich jak pralka czy zmywarka, często przyczyniając się do konieczności ich przedwczesnej wymiany. O ile mieszkając w domu jednorodzinnym rozwiązanie tego problemu jest stosunkowo łatwe – za pomocą systemów uzdatniających wodę – tak w mieszkaniu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Ciężko bowiem znaleźć w tego typu przestrzeniach miejsce na obszerne i nieestetycznie wyglądające urządzenia. Istnieje jednak kilka rozwiązań.
Rozwiązania dla całego budynku
Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki filtr do wody sprawdzi się do mieszkania, dobrze jest wziąć pod uwagę, że problem twardości nie dotyczy tylko domowników, a wszystkich użytkowników korzystających z głównego rurociągu. Najwygodniejsze i jednocześnie najmniej inwazyjne rozwiązanie to w tym przypadku takie, które dotyczy nie tylko pojedynczego mieszkania, a całego budynku. Obecne nowoczesne systemy – jak np. IMPULS – mogą być zainstalowane na głównym rurociągu zasilającym cały obiekt nawet bez konieczności przecinania rur. W efekcie każdy z lokatorów będzie mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z wody, która nie pozostawia osadu. Ogromną zaletę instalacji działającej na większą skalę stanowi oszczędność – nie tylko pod względem kosztów zakupu i montażu systemu, ale także jego eksploatacji. Jako że jest to rozwiązanie wspólne, dla całego budynku, obciążenia finansowe można podzielić, dzięki czemu są one wręcz niezauważalne.
Wadą tego rozwiązania jest konieczność spotkania w celu uzyskania zgody od zarządcy budynku czy dewelopera. W tym przypadku każdy lokator musi być chętny na wprowadzenie takiego systemu.
Rozwiązania indywidualne
Co jednak zrobić, kiedy nie da się dojść do porozumienia? Na rynek zostały wprowadzone także filtry wstępne, które mogą okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających mieszkanie o niewielkim metrażu. Montowane są one na magistrali zaopatrującej lokum w wodę. Tego typu filtry są kompaktowe, nieinwazyjne i spełniają niezwykle ważne funkcje – dzięki nim woda jest oczyszczona i pozbawiona kamienia. To z kolei sprawia, że może być ona wykorzystywana w urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak pralki, zmywarki czy bojlery bez obaw o ich eksploatację. Dodatkowo filtry wstępne sprawiają, że kąpiel w przefiltrowanej wodzie jest przyjemniejsza, z tego powodu, że wpływa ona lepiej na kondycję włosów i skóry. Dużą zaletą jest także ogromna różnorodność produktów tego typu – znaleźć można modele uniwersalne, tylko do ciepłej lub zimnej wody, a także zaprojektowane wyłącznie z myślą o pralkach i zmywarkach.
Minusem takiego rozwiązania jest ograniczona wydajność, która wiąże się z większymi kosztami. Filtry trzeba co jakiś czas wymieniać, w zależności od zapotrzebowania na czystą wodę.
Filtracja wody przeznaczonej do spożycia
Filtry zmiękczające wodę w większości usuwają także zanieczyszczenia takie jak piasek, rdza czy muł, a także wiele innych szkodliwych substancji. Jednakże trzeba pamiętać, że nie wszystkie. Aby była ona zdatna do picia, należy sięgnąć po rozwiązanie zaprojektowane specjalnie z myślą o jej spożywaniu. Kompaktowe systemy osmozy odwróconej to odpowiedź na potrzeby wszystkich osób posiadających nawet nieduże kuchnie, ale wciąż pragnących pić krystalicznie czystą wodę prosto z kranu. Dzięki ich niewielkim rozmiarom, urządzenia te bez problemu zmieszczą się pod zlewem w szafce o standardowych wymiarach. Jest to rozwiązanie, które usuwa z wody nawet pestycydy, azotany, hormony, antybiotyki, bakterie i wirusy pozostawiając ją czystą, miękką, zdrową i gotową do picia.