Z roku na rok stale rośnie świadomość społeczeństwa na temat tego, jaki wpływ ma zanieczyszczona woda na ludzkie zdrowie. Coraz więcej domów i mieszkań zostaje wyposażone w specjalne filtry. Rodzajów tych urządzeń jest wiele, to samo tyczy się oferty różnych producentów. Pada tutaj zatem pytanie – jaki filtr do wody pitnej pod zlew? Opowiemy sobie o tym w dzisiejszym artykule.
Zalety filtra podzlewowego
Często pada pytanie – jaki filtr podzlewowy wybrać do domu? Najpierw należy dowiedzieć się, jakie płyną z tego korzyści. Mianowicie urządzenie przede wszystkim usuwa z wody wszystkie niechciane substancje – metale ciężkie, bakterie, pestycydy, związki organiczne oraz wszystko, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. Minimalizuje to ryzyko zachorowań lub innych konsekwencji picia wody zanieczyszczonej substancjami chemicznymi, lub mikroorganizmami. Filtr poprawia również smak i zapach wody, poprzez eliminację niepożądanych substancji, które mogą mieć wpływ na barwę oraz przejrzystość cieczy. Urządzenie zapewnia także wygodny i stały dostęp do wody – bez potrzeby trzymania jej w butelkach. Daje to zatem możliwość wykorzystywania jej do picia oraz gotowania. Ma to duży wpływ także na środowisko – brak potrzeby kupowania wody w plastiku, zmniejsza ilość odpadów do utylizacji. Filtr ma wpływ jednak nie tylko na ludzkie zdrowie, ale również na kondycję i żywotność sprzętów AGD. Dzięki temu, iż urządzenie usuwa nadmiar minerałów, długotrwałe użytkowanie nie powoduje powstawania osadów i kamienia w czajniku, ekspresie do kawy lub żelazku.
Filtr wody pod zlew – jaki wybrać?
Powyżej omówiliśmy sobie wszystkie zalety i korzyści, które płyną z posiadania urządzenia oczyszczającego. Pozostaje jednak odpowiedzieć na pytanie – jaki filtr do wody z kranu wybrać? Poszczególne urządzenia dzielą się na kilka rodzajów:
- Urządzenia nanofiltracyjne – sposób ich działania jest bardzo często mylony z odwróconą osmozą. Urządzenie tego typu usuwa większość zanieczyszczeń – metale ciężkie czy bakterie. Jest to jedna z lepszych metod filtracji wody, jednak poprzez większą porowatość membrany, w porównaniu do tej osmotycznej, przepuszcza więcej niechcianych substancji. Jego wadą jest także ekonomiczny punkt widzenia – urządzenie nanofiltracyjne zużywa wodę na czyszczenie membrany.
- Filtry węglowe – są one bez dwóch zdań jedną z najtańszych propozycji możliwych na rynku. Urządzenia z węglem aktywnym poprawiają smak i zapach wody oraz jej barwę. Skutecznie radzą sobie z zanieczyszczeniami różnego typu – chlorem oraz innymi, niepożądanymi substancjami. Wymiana filtra po zużyciu nie wiąże się z dużymi kosztami, jednak należy pamiętać o systematyce. Gdy ulegną one zapchaniu, nie będą spełniać swojej roli.
- System odwróconej osmozy – jest to filtr najbardziej zaawansowany pod względem oczyszczania wody. Technologia wykorzystuję działanie osmozy, jednak w odwrócony sposób. Skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia – bakterie, chlor, wirusy, metale ciężkie, sole oraz resztę niechcianych substancji. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod oczyszczania wody, która idealna jest zarówno do spożycia, jak i do zastosowań przemysłowych. Jak to działa? Woda w filtrze ulega procesowi odwróconego przepływu przez membranę półprzepuszczalną. Posiada ona odpowiednio dostosowaną porowatość, która dalej przepuści jedynie cząstkę krystalicznie czystej wody. Pozwala to zatrzymać wszelkie zanieczyszczenia po drugiej strony membrany, dzięki różnicy ciśnień. Odwrócona osmoza posiada szerokie zastosowanie – od dostarczania wody pitnej w biurach, firmach czy domach, poprzez medycynę aż po produkcję zdrowych napojów czy gastronomię. Dzięki swojej efektywności i zdolności usuwania mikroskopijnych zanieczyszczeń filtr odwróconej osmozy codziennie przyczynia się do poprawy jakości życia oraz dbałości o zdrowie w wielu domach lub przedsiębiorstwach.
Stacja uzdatniania wody pod zlew często wiąże się z niełatwym wyborem. Decyzja nie powinna jednak być podejmowana w ciemno – dobór odpowiedniego systemu powinien polegać przede wszystkim na ówczesnym badaniu poziomu zanieczyszczenia wody. Wtedy wówczas wiadomo, jaki konkretnie filtr powinien zostać zastosowany. Jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, że woda, która pijemy, jest bezpieczna i krystalicznie czysta powinniśmy rozważyć założenie filtra z odwróconą osmozą. Wiele zależy tutaj także od tego, czy zastosowanie będzie w domu, czy biurze. Wiadomo, że w przedsiębiorstwach występuje większe zaludnienie, przez co filtr musi mieć wyższe możliwości produkcyjne. Dobrze dobrany system pozwoli cieszyć się smaczną i zdrową wodą przez długi czas, eliminując wydatki oraz problemu z noszeniem, oraz zamawianiem wody butelkowanej.