Filtry w domach są niezwykle popularne – pomału stają się wręcz niezbędnym elementem wyposażenia. Ogromna różnorodność na rynku sprawia jednak, że często świeżo upieczeni domownicy nie wiedzą za bardzo jak wybrać ten odpowiedni. Zakup każdego urządzenia wiąże się z kosztami, dlatego powinien być on dobrze przemyślany. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz kiedy i jaki filtr do wody w domu będzie najtrafniejszym wyborem.
Określenie potrzeb na podstawie jakości wody
Zadając sobie pytanie “jaki wybrać filtr do wody w domu jednorodzinnym?” pierwszym krokiem będzie analiza własnych potrzeb. Jakość wody w Polsce może różnić się w zależności od lokalizacji. Ważne więc jest, aby przed kupowaniem filtra najpierw zapoznać się z parametrami cieczy. W tym celu dobrze jest wykonać wnikliwy tekst oceniający stan cieczy z kranu. Dzięki niemu będzie można dokładnie stwierdzić jak wygląda sytuacja i na czym należy się skupić wybierając filtr.
Filtry na twardą wodę
Wbrew powszechnemu przekonaniu tzw. “kranówka” nie musi wcale zawierać wielu zanieczyszczeń – w większości przypadków jest ona w pełni bezpieczna i nadaje się ona do spożycia. Jednakże zazwyczaj zawiera ona duże ilości minerałów, które wpływają na zwiększenie twardości wody. Choć taką, zawierającą ich spore ilości można bezpiecznie spożywać, niestety ma ona zazwyczaj negatywny wpływ na kondycję skóry i włosów, a także na żywotność armatury i urządzeń kuchennych. W tym przypadku może okazać się, że należy szukać filtra, który niekoniecznie usuwa zanieczyszczenia, a raczej skupia się na zmiękczaniu cieczy.
Filtry na zanieczyszczoną wodę
Natomiast zupełnym przeciwieństwem jest woda wydobywana ze studni głębinowych, która może zawierać różnorodne zanieczyszczenia takie jak kurz czy pył. W tym przypadku konieczna będzie wieloetapowa stacja uzdatniania wody do domu jednorodzinnego, która skutecznie pozbędzie się wszystkich niepożądanych substancji. Jeśli jednak okazuje się, że w wodzie znajdują się zanieczyszczenia, następnym krokiem jest ich identyfikacja. Różnorodne filtry usuwają inne składniki i substancje, w tym chlor, pestycydy, metale ciężkie i część bakteri. Przykładowo, filtry węglowe są skuteczne w usuwaniu chloru i nieprzyjemnych zapachów, podczas gdy filtry odwróconej osmozy są bardziej wszechstronne i mogą usuwać zarówno substancje chemiczne, jak i mikroorganizmy. Dlatego właśnie dobrze jest dowiedzieć się, czego konkretnie należy pozbyć się z wody z kranu – zwłaszcza kiedy podczas wyboru ważną rolę odgrywają kwestie finansowe.
Koszty i dostępność miejsca
Kwestią decydującą jest jaki filtr do wody do domu jednorodzinnego w ogóle się w nim zmieści. Nie każdy budynek ma przecież wystarczająco dużo miejsca wewnątrz, żeby pomieścić kolejne urządzenie wielkości lodówki. Jeśli komuś zależy na jak największej wydajności, ma wystarczająco dużo przestrzeni i może liczyć się z nieco większymi kosztami eksploatacji, to wybór stacji uzdatniania wody dla domu jednorodzinnego o pojemności 60 czy ponad 100 litrów będzie najlepszy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy trzeba uważać na koszty czy parametry urządzenia. Nie każdy budynek ma dedykowane pomieszczenie, w którym może postawić duży sprzęt. Jakie filtry do wody w domu jednorodzinnym sprawdzą się więc w takim przypadku? Na rynku dostępne są kompaktowe propozycje pod zlew, które, choć nieco mniej wydajne, będą sprawować się doskonale.
Oprócz miejsca oczywiście ważne są także koszty. Nie mowa tu jednak tylko o samej cenie urządzenia. Przed zakupem filtra do wody warto zapoznać się z kosztami eksploatacji, takimi jak wymiana wkładów filtracyjnych czy konserwacja systemu. Czasami bowiem okazuje się, że sprzęt wymaga regularnej konserwacji i częściowego lub całkowitego zastępowania elementów, co jest dla wielu posiadaczy dodatkowym obciążeniem finansowym.