Filtr odwróconej osmozy – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Woda, która dopływa do naszych domów, zawiera wiele zanieczyszczeń. Są to pestycydy, metale ciężkie, czy nawet odpady medyczne, które powstają w wyniku coraz większej degradacji środowiska, przestarzałych rur oraz niewystarczającego oczyszczania w wodociągach. Wszystkie z powyższych substancji mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie oraz samopoczucie. Istnieją różne sposoby, aby pozbyć się zanieczyszczeń i cieszyć się pitną, krystalicznie czystą wodą – jednym z nich jest filtr odwróconej osmozy. Jaki wybrać? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym jest filtr odwróconej osmozy?

Proces podstawowej osmozy polega na przepływie wody oczyszczonej, za pomocą membrany przepuszczalnej, która rozdziela roztwory o różnych stężeniach. Czysta woda płynie do obszaru zanieczyszczonego. Dzieje się tak po to, aby wyrównać poziom stężenia po obu stronach. Jest tu naturalny proces, który zachodzi w korzeniach roślin. Czym zatem jest filtr odwróconej osmozy? Jest to zaawansowana technologicznie metoda filtracji wody, wykorzystywana do usuwania soli, metali ciężkich, bakterii i innych zanieczyszczeń. Sama nazwa wzięła się z tego powodu, że jest to naturalny proces osmozy, który został odwrócony kierunkowo. W tym przypadku ciecz o wyższym stężeniu roztworu przepływa przez membranę półprzepuszczalną, zatrzymując wszelkie niechciane substancje, w celu uzyskania krystalicznie czystej, pitnej wody.

Jakie są zalety stosowania filtru odwróconej osmozy?

Powyżej odpowiedzieliśmy na pytanie – jaki filtr odwróconej osmozy wybrać do domu. Jednak wybór konkretnego modelu zależy od wielu czynników, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Istnieje wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, aby urządzenie przez długi czas cieszyło się wydajnością, zapewniało krystalicznie czystą wodę oraz nie przynosiło zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych.

Odwrócona osmoza – jaki filtr wybrać i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

filtr odwróconej osmozy

Świadomość społeczeństwa na temat tego, jak bardzo negatywny wpływ mają zanieczyszczenia wodociągowe na ludzki organizm, stopniowo się zwiększa. Z tego względu w coraz liczniejszej liczbie domów pojawiają się odpowiednie systemy filtrujące. Często jednak pada pytanie – jaki filtr odwróconej osmozy do domu wybrać? Zakup optymalnego sprzętu polega na wielu czynnikach. Pierwszą rzeczą, jest zastanowienie się i odpowiedź na kilka kwestii. Przede wszystkim filtr można dobrać odpowiednio do poziomu jakości wody w domu, więc przed wyborem urządzenia powinno się to określić. To samo tyczy się także oszacowania ilości, która jest zużywana przez wszystkich domowników. Warto także zastanowić się nad udogodnieniami, takimi jak jonizacja czy mineralizacja wody. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

  • Efektywność filtracji osmotycznej – tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na zdolności danego urządzenia. Należy upewnić się, czy filtr odwróconej osmozy jest w stanie dokładnie usunąć zanieczyszczenia z wody. Krokiem ku temu, jest sprawdzenie, czy membrana jest oryginalna oraz zapoznanie się z pełną specyfikacją sprzętu
  • Wydajność urządzenia – kolejną, niezmiernie ważną wartością jest fakt, ile wody w danym okresie czasu filtr jest w stanie wyprodukować. W tym celu właśnie należy określić wyżej wspomniane zapotrzebowanie domowe uwzględniające wszystkich domowników. Optymalną ilością dla przeciętnego zużycia jest kilka litrów na godzinę.
  • Koszt urządzenia – tutaj powinno się zwrócić uwagę na koszt filtra odwróconej osmozy. Jednak to nie wszystko. Dużą wagę należy przywiązać także do finansów związanych z jego eksploatacją. Trzeba poznać koszta, jakie pochłaniać będzie regularna wymiana filtrów lub ich ewentualny serwis.
  • Niezbędna przestrzeń – filtr odwróconej osmozy wymaga podłączenia do zlewozmywaka, więc pod nim musi się znaleźć miejsce dla urządzenia. Nie we wszystkich jednak znajdzie się tyle przestrzeni. Na szczęście z myślą o małych kuchniach producenci zaczęli tworzyć filtry osmotyczne, które mają kompaktową budowę.
  • Żywotność komponentów – warto zwrócić uwagę także na czas eksploatacji, po którym filtry oraz sama membrana wymagać będą wymiany. Będzie się to różnić w zależności od jakości urządzenia.
  • Opinie innych użytkowników – przed zakupem wszelkich urządzeń, doskonałym posunięciem jest także zapoznanie się z opiniami produktu, recenzowanymi przez innych użytkowników, którzy mieli już styczność z danym sprzętem.

Pierwszym i najważniejszym profitem z korzystania z filtru odwróconej osmozy jest fakt, że zwykłe filtry usuwają jedynie niektóre zanieczyszczenia. Membrana osmotyczna dzięki mikroskopijnemu rozmiarowi porów zatrzymuje wszelkie niechciane substancje – zapewniając krystaliczną czystość. Dzięki temu woda prosto z kranu nadaje się do picia, nawet w przypadku starej, pordzewiałej instalacji. Niweluje to także potrzebę kupowania produktów butelkowanych, co stanowi oszczędność zarówno pieniężną, jak i ekologiczną – dzięki mniejszej ilości utylizowanego plastiku. Woda, która uzyskana zostanie dzięki procesowi odwróconej osmozy, nadaje się zatem do wszystkiego. Może być stosowana do wszelkich potraw oraz jest idealna do zalewania czajników, ekspresów do kawy oraz innych urządzeń, które są narażone na osadzanie się kamienia. Zmiękczona woda, dzięki usuniętym zanieczyszczeniom, nie ma negatywnego wpływu zarówno na ludzkie zdrowie, jak i sprawność urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *